Bankarski sektor BiH je zbog nekvalitetnih kredita iskazao gubitak od 124 miliona KM, a njihov iznos u ukupnim kreditima je na kraju prvog kvartala prošle godine bio 12,1 odsto. Podaci CBBiH pokazali su da je ovako visok iznos "loših" kredita u ukupnoj kreditnoj sumi gotovo najbliži rekordu od 12,6 odsto, koliko je iznosio njihov udio na kraju prošlogodišnjeg trećeg kvartala, što je bio najviši procenat od 2002. godine. Bankarski sektor BiH od 2002. godine bilježi gotovo konstantan rast nekvalitetnih kredita. Jedan od rijetkih perioda koji predstavlja manji izuzetak u trendu njihovog rasta je prvi kvartal ove godine, tokom kojeg je iznos "loših" kredita zabilježio blagi pad od 0,3 odsto u odnosu na ukupne kredite. Iznos nekvalitenih kredita u BiH se ne razlikuje mnogo od regionalnih indikatora, tako da Crna Gora bilježi 22,6 odsto, a Srbija 16,9 odsto visok udio nekvalitnih kredita u njihovoj ukupnoj sumi.
Bankarski sektor BiH je zbog nekvalitetnih kredita iskazao gubitak od 124 miliona KM, a njihov iznos u ukupnim kreditima je na kraju prvog kvartala prošle godine bio 12,1 odsto, rekao je Kemal Kozarić, guverner Centralne banke BiH.
Podaci CBBiH pokazali su da je ovako visok iznos "loših" kredita u ukupnoj kreditnoj sumi gotovo najbliži rekordu od 12,6 odsto, koliko je iznosio njihov udio na kraju prošlogodišnjeg trećeg kvartala, što je bio najviši procenat od 2002. godine.
Bankarski sektor BiH, prema podacima CBBiH, od 2002. godine bilježi gotovo konstantan rast nekvalitetnih kredita. Jedan od rijetkih perioda koji predstavlja manji izuzetak u trendu njihovog rasta je prvi kvartal ove godine, tokom kojeg je iznos "loših" kredita zabilježio blagi pad od 0,3 odsto u odnosu na ukupne kredite.
Kozarić je rekao da se iznos nekvalitenih kredita u BiH ne razlikuje mnogo od regionalnih indikatora, tako da Crna Gora bilježi 22,6 odsto, a Srbija 16,9 odsto visok udio nekvalitnih kredita u njihovoj ukupnoj sumi.
"Ovakav trend sigurno je uticao na profitabilnost sektora. Iskreno se nadam da će on u budućnosti biti zaustavljen i da će ovom kreditnom aktivnošću i promjenom upravljanja rizicima u komercijalnim bankama iznos nekvalitetnih kredita dobiti silaznu putanju", rekao je Kozarić.
Mijo Mišić, izvršni sekretar Udruženja banaka BiH, je kao vrlo pozitivan ocijenio blagi pada "loših" kredita zabilježen u prvom kvartalu ove godine, uz ocjenu da očekuje da se taj trend nastavi tokom cijele godine.
"Iznos od 12,1 odsto nekavlitenih kredita za jednu zemlju nije optimalan, ali se ne može nazvati alarmantnim. Ovakav udio je i dalje u granicama tolerancije i podnošljivosti", rekao je Mišić i dodao da BiH ipak i dalje ima manji udio problematičnih kredita u odnosu na region.
On je dodao da trenutno iskazani iznos nekvalitetnih kredita u ukupnom portfoliju ukazuje na stanje ekonomske krize na tržištu BiH s kojim se sukobio bankarski sektor.
Marko Đogo, stručnjak za monetarnu politiku i bankarstvo Udruženja ekonomista SWOT, rekao je da su iz ovog udruženja još krajem 2010. godine upozoravali da će se banke s rastom neplativih kredita suočiti sa gubicima koje će morati da prikažu.
"Prema izvješatjima MMF-a, BiH i zemlje regiona će tokom 2012. godine bilježititi rast nekvalitetnih kredita, dok bi zbog uslova poboljšanja privredne situacije u Evropi, regionu i BiH, trebalo da dođe do opadanja ovakvog trenda. Ipak, ovakve prognoze se trenutno ne čine kao pretjerano realne", rekao je Đogo.
On je dodao da su, uprkos problemima sa nekvalitetnim kreditiranjem, banke u BiH dobro kapitalizovane, tako da sadašnji iznosi nekvalitenih kredita neće uticati na njihovu solventnost i likvidnost.
"Ipak, lošiji rezultati koje će ostvarivati strane banke u BiH mogu uticati na motivisanost njihovih vlasnika da u BiH plasiraju sredstva koja su nam potrebna kako bismo pokretali nove potrošačke cikluse", rekao je Đogo, pišu Nezavisne.